A chef is making pickles. He needs 15 gallons of vinegar. The store sells 2 gallons of vinegar for $3.00 and allows customers to buy any amount of vinegar. Decide whether each of the following ratios correctly represents the price of vinegar.
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 14: Solving Equivalent Ratio Problems | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
4 gallons to $3.00
1 gallon to $1.50
30 gallons to $45.00
$2.00 to 30 gallons
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12.
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Write a ratio for the given information about the cost of pasta.
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Would it be more helpful to write an equivalent ratio with 1 pound of pasta as one of the numbers, or with $1 as one of the numbers? Explain your reasoning, and then write that equivalent ratio.
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Find the answer and explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Lin is reading a 47-page book. She read the first 20 pages in 35 minutes. If she continues to read at the same rate, will she be able to complete this book in under 1 hour? If so, how much time will she have left? If not, how much more time is needed? Explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Diego can type 140 words in 4 minutes. At this rate, how long will it take him to type 385 words?
Evaluate responses using AI:
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates and Ratios: Real-Life Application Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Math Word Problems

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Math Review 7th grade gh

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Solving Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 12th Grade
14 questions
Illustrative Math Grade 7 Unit 6 Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Linear Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade