Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
7 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint. Complete the table.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster? Explain your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32. Which bag is the better deal? Explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A soccer field is 100 meters long. What could be its length in yards?
33.3
91
100
109
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Adding and Subtracting Fractions and Mixed Numbers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 6 | Lesson 18: More Relationships | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
8 questions
Grade 6 | Unit 4: Dividing Fractions | Mid-Unit Assessment (B)

Quiz
•
6th Grade - University
9 questions
Grade 6 | Unit 6: Expressions and Equations | End-of-Unit Assessment (B)

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Grade 6 | Unit 6 | Lesson 5: A New Way to Interpret $a$ over $b$ | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
9 questions
Grade 6 | Unit 4: Dividing Fractions | Mid-Unit Assessment (A)

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade