Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

6th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Review - Ratios

Unit 2 Review - Ratios

6th Grade

10 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

OpenUp 6th Math 3.6 Review

OpenUp 6th Math 3.6 Review

6th Grade

8 Qs

6th Grade Ratios

6th Grade Ratios

6th Grade

10 Qs

End Unit 2 Exam

End Unit 2 Exam

6th Grade

12 Qs

Accelerated Unit 4 End of Unit Test Review

Accelerated Unit 4 End of Unit Test Review

5th - 8th Grade

12 Qs

Grade 6 | Unit 6: Expressions and Equations | End-of-Unit Assessment (B)

Grade 6 | Unit 6: Expressions and Equations | End-of-Unit Assessment (B)

6th Grade - University

9 Qs

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

Unit 2 Practice Test - Introduction to Ratios

6th Grade

10 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 6: Interpreting Rates | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint. Complete the table.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.3

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. What is the cost per pint?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32. Which bag is the better deal? Explain or show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A soccer field is 100 meters long. What could be its length in yards?

33.3

91

100

109

Tags

CCSS.6.RP.A.3D