Grade 6 | Unit 3 | Lesson 1: The Burj Khalifa | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 1: The Burj Khalifa | Practice Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Beginner Probability

Beginner Probability

7th Grade - University

14 Qs

Unit 2B - Venn Diageram, Tree Diagram, Area Model Test

Unit 2B - Venn Diageram, Tree Diagram, Area Model Test

11th - 12th Grade

15 Qs

Fundamental Counting Principal

Fundamental Counting Principal

9th Grade

10 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 1: The Burj Khalifa | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 1: The Burj Khalifa | Practice Problems

6th Grade - University

7 Qs

Customary Conversion Word Problems

Customary Conversion Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Part Part Whole with Decimals

Part Part Whole with Decimals

4th - 6th Grade

10 Qs

7th Grade Released EOG - Calculator Inactive

7th Grade Released EOG - Calculator Inactive

7th Grade

15 Qs

One Variable Equations and Inequalities CC.2.2.6.B.2

One Variable Equations and Inequalities CC.2.2.6.B.2

6th Grade

14 Qs

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 1: The Burj Khalifa | Practice Problems

Grade 6 | Unit 3 | Lesson 1: The Burj Khalifa | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At that speed, how far can this elevator travel in 12 seconds? Explain your reasoning.

372 feet

290 feet

350 feet

380 feet

400 feet

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Han earns $33.00 for babysitting 4 hours. At this rate, how much will he earn if he babysits for 7 hours? Explain your reasoning.

$55.00

$57.75

$60.00

$50.00

$65.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 5 cans of dog food is $4.35. At this price, how much do 11 cans of dog food cost? Explain your reasoning.

$9.00

$9.57

$10.00

$8.70

$9.80

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A restaurant has 26 tables in its dining room. It takes the waitstaff 10 minutes to clear and set 4 tables. At this rate, how long will it take the waitstaff to clear and set all the tables in the dining room? Explain or show your reasoning.

50 minutes

60 minutes

65 minutes

70 minutes

80 minutes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sandwich shop serves 4 ounces of meat and 3 ounces of cheese on each sandwich. After making sandwiches for an hour, the shop owner has used 91 combined ounces of meat and cheese. How many combined ounces of meat and cheese are used on each sandwich?

6 ounces

7 ounces

8 ounces

9 ounces

10 ounces

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sandwich shop serves 4 ounces of meat and 3 ounces of cheese on each sandwich. After making sandwiches for an hour, the shop owner has used 91 combined ounces of meat and cheese. How many sandwiches were made in the hour?

11 sandwiches

12 sandwiches

13 sandwiches

14 sandwiches

15 sandwiches

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sandwich shop serves 4 ounces of meat and 3 ounces of cheese on each sandwich. After making sandwiches for an hour, the shop owner has used 91 combined ounces of meat and cheese. How many ounces of meat were used?

48 ounces

50 ounces

52 ounces

54 ounces

56 ounces

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?