Grade 6 | Unit 6 | Lesson 1: Tape Diagrams and Equations | Practice Problems

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 1: Tape Diagrams and Equations | Practice Problems

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equations and Tape Diagrams

Equations and Tape Diagrams

7th Grade

12 Qs

Unit 6 Mid Unit Review

Unit 6 Mid Unit Review

7th Grade

10 Qs

Illustrative Math Grade 6 Unit 6 Check for Understanding

Illustrative Math Grade 6 Unit 6 Check for Understanding

6th Grade

9 Qs

Equations & Tape Diagrams (Part 1)

Equations & Tape Diagrams (Part 1)

7th Grade

12 Qs

Unit 6, Lessons 1-3 Quiz

Unit 6, Lessons 1-3 Quiz

7th Grade

10 Qs

23/24 WOD Week 10 Quiz

23/24 WOD Week 10 Quiz

6th Grade

10 Qs

Tape Diagram One Step Equations

Tape Diagram One Step Equations

7th Grade

12 Qs

Tape Diagrams Fractions

Tape Diagrams Fractions

7th Grade

12 Qs

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 1: Tape Diagrams and Equations | Practice Problems

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 1: Tape Diagrams and Equations | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Match each equation to one of the two tape diagrams.

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of each item she bought? Show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A sports drink bottle contains 16.9 fluid ounces. Andre drank 80% of the bottle. How many fluid ounces did Andre drink? Show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

8.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The daily recommended allowance of calcium for a sixth grader is 1,200 mg. One cup of milk has 25% of the recommended daily allowance of calcium. How many milligrams of calcium are in a cup of milk? If you get stuck, consider using the double number line.

Evaluate responses using AI:

OFF