Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (A)

Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (A)

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division with Fractions

Division with Fractions

6th Grade

10 Qs

Unit 4 Mid-Unit Review

Unit 4 Mid-Unit Review

6th Grade

11 Qs

Illustrative Mathematics Grade 7 Unit 2 Check Your Readiness

Illustrative Mathematics Grade 7 Unit 2 Check Your Readiness

7th Grade

10 Qs

3/15 Math Review Warm up

3/15 Math Review Warm up

6th Grade

8 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th - 8th Grade

9 Qs

Adding and Subtracting Fractions - 6th Grade

Adding and Subtracting Fractions - 6th Grade

5th - 6th Grade

12 Qs

Estimating Fractions Sums and Differences

Estimating Fractions Sums and Differences

6th Grade

13 Qs

Proportional Relationships Diagnostic

Proportional Relationships Diagnostic

7th Grade

12 Qs

Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (A)

Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (A)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

6.RP.A.2, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3.a

+2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

An airplane flew across the Pacific Ocean. The table shows the amount of time that had passed and the distance traveled when the airplane was traveling at a constant speed. Complete the table, and explain or show your reasoning.

elapsed time (hours)distance traveled (miles)
2 
31650
6

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.1

6.RP.A.3.a

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Blueberries cost $4.00 per pound. For each question, explain or show your reasoning.
How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

$\frac{1}{4}$

$\frac{1}{3}$

$\frac{1}{2}$

1

2

Tags

6.RP.A.2

6.RP.A.3.b

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Blueberries cost $4.00 per pound. For each question, explain or show your reasoning.
How many pounds of blueberries can you buy for $13.00?

$\frac{13}{4}$

3

$\frac{5}{2}$

4

5

Tags

6.RP.A.2

6.RP.A.3.b

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Han made some hot chocolate by mixing 4 cups of milk with 6 tablespoons of cocoa.
How many tablespoons of cocoa per cup of milk is that?

$\frac{6}{4}$

$\frac{4}{6}$

$\frac{7}{6}$

$\frac{6}{3}$

1

Tags

6.RP.A.2

6.RP.A.3.b

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Han made some hot chocolate by mixing 4 cups of milk with 6 tablespoons of cocoa.
How many cups of milk per tablespoon of cocoa is that?

$\frac{4}{6}$

$\frac{6}{4}$

$\frac{5}{6}$

1

$\frac{3}{4}$

Tags

6.RP.A.2

6.RP.A.3.b

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

An area of 4 square yards is equal to 36 square feet. 10 square yards is equal to how many square feet? Explain or show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.1

6.RP.A.3

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

The ratio of the number of hippos to the number of crocodiles at a watering hole is 4:3.
Draw a double number line diagram that would show the number of crocodiles if there were 20 hippos.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.1

6.RP.A.3

8.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

The table shows pairs of coordinates. Plot these in the coordinate plane. Be sure to label the axes.

xy
43
26
50

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.3.a

9.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

If you mix red and white paint in different ratios, you will get different shades of pink paint. If the ratios are equivalent, the shades of pink will be the same.
Mai mixed a batch of pink paint using 5 cups of red paint and 3 cups of white paint.
Priya mixed another batch of pink paint using 7 cups of red paint and 4 cups of white paint.
Are these two batches the same shade of pink? Explain.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.2

6.RP.A.3