Grade 8 | Unit 7 | Lesson 15: Adding and Subtracting with Scientific Notation | Practice Problems

Grade 8 | Unit 7 | Lesson 15: Adding and Subtracting with Scientific Notation | Practice Problems

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Word Problems: Systems of Equations for Grade 6

Solving Word Problems: Systems of Equations for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Solving Multistep Equations: Distributive Property & Like Terms

Solving Multistep Equations: Distributive Property & Like Terms

7th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Linear Equations: Grade 8 Challenge

Solving Real-Life Linear Equations: Grade 8 Challenge

8th Grade - University

10 Qs

Course II Review (SOL 7.2, 7.3)

Course II Review (SOL 7.2, 7.3)

7th Grade

10 Qs

Solving Real-World Systems of Equations for Grade 8

Solving Real-World Systems of Equations for Grade 8

8th Grade - University

10 Qs

Equations With Two Variables

Equations With Two Variables

9th Grade - University

10 Qs

Translate Equations & Check Solutions: Ticket Sales & More

Translate Equations & Check Solutions: Ticket Sales & More

7th Grade - University

10 Qs

Grade 6 Ratios and Rates

Grade 6 Ratios and Rates

6th Grade

10 Qs

Grade 8 | Unit 7 | Lesson 15: Adding and Subtracting with Scientific Notation | Practice Problems

Grade 8 | Unit 7 | Lesson 15: Adding and Subtracting with Scientific Notation | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Evaluate each expression, giving the answer in scientific notation:

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Write a scenario that describes what is happening in the graph. What is happening at 5 minutes? What does the slope of the line between 6 and 8 minutes mean?

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Apples cost $1 each. Oranges cost $2 each. You have $10 and want to buy 8 pieces of fruit. One graph shows combinations of apples and oranges that total to $10. The other graph shows combinations of apples and oranges that total to 8 pieces of fruit. Name one combination of 8 fruits shown on the graph whose cost does not total to $10. Name one combination of fruits shown on the graph whose cost totals to $10 that are not 8 fruits all together. How many apples and oranges would you need to have 8 fruits that cost $10 at the same time?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF