Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

6th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Warm-up: Double number line

Warm-up: Double number line

6th - 8th Grade

10 Qs

Math 6 Unit 2 EOU Review

Math 6 Unit 2 EOU Review

6th Grade

10 Qs

Percent Bar Practice

Percent Bar Practice

6th Grade

10 Qs

Week 8 Practice Problems

Week 8 Practice Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (A)

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (A)

6th Grade - University

9 Qs

Unit 2 Ratios- Mid Unit Review- CMA

Unit 2 Ratios- Mid Unit Review- CMA

6th Grade

8 Qs

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade IM Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

Ratio tables

Ratio tables

6th - 7th Grade

7 Qs

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

6.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Illustrative Mathematics

Used 2+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Select all the true statements.

There are two smiley faces for every square.

There are three triangles for every square.

The ratio of triangles to squares is 2 to 6.

The ratio of smiley faces to triangles is 4 to 2.

Tags

6.RP.A.1

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A mixture of orange paint contains 8 teaspoons of red paint and 12 teaspoons of yellow paint. To make the same shade of orange paint using 18 teaspoons of red paint, how much yellow paint would you need? Use the double number line diagram to help if needed.

27 teaspoons

24 teaspoons

22 teaspoons

12 teaspoons

Tags

6.RP.A.3

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Elena rode her bike 2 miles in 10 minutes. She rode at a constant speed. Complete the table to show the time it took her to travel different distances at this speed.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.3

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

  1. Three concert tickets cost $45. At this rate, what is the cost per ticket?
  2. Three milkshakes cost $9.75. At this rate, how much do 2 milkshakes cost?
  3. Three oranges cost $1.35. At this rate, how much do 5 oranges cost?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.2

6.RP.A.3.b

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A bag contains 150 marbles. Some are blue, and the rest are white. There are 21 blue marbles for every 4 white marbles. How many blue marbles are in the bag? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.3

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

To make fruit punch, Priya mixes 3 scoops of powder with 5 cups of water. Mai mixes 4 scoops of powder with 6 cups of water.

  1. Create a double number line or a table that shows different amounts of powder and water that taste the same as Priya’s mixture.
  2. Create a double number line or a table that shows different amounts of powder and water that taste the same as Mai’s mixture.
  3. How do their two mixtures compare in taste? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.A.1

6.RP.A.3