Grade 6 | Unit 5 | Lesson 7: Using Diagrams to Represent Multiplication | Practice Problems

Grade 6 | Unit 5 | Lesson 7: Using Diagrams to Represent Multiplication | Practice Problems

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

T2 4.2 Sudut pendalaman dan peluaran poligon (Part 2)

T2 4.2 Sudut pendalaman dan peluaran poligon (Part 2)

8th Grade

10 Qs

Year 10 Review

Year 10 Review

9th - 11th Grade

10 Qs

Volume Of Liquid

Volume Of Liquid

5th - 6th Grade

10 Qs

Properties of Rectangles 6.5 Homework

Properties of Rectangles 6.5 Homework

9th - 10th Grade

10 Qs

Area: Parallelograms, Triangles Rectangleses

Area: Parallelograms, Triangles Rectangleses

9th Grade

10 Qs

Esplorando il Cerchio e la Circonferenza

Esplorando il Cerchio e la Circonferenza

10th Grade

10 Qs

Prior Knowledge Check

Prior Knowledge Check

6th Grade

11 Qs

STAAR Conversions

STAAR Conversions

6th - 8th Grade

11 Qs

Grade 6 | Unit 5 | Lesson 7: Using Diagrams to Represent Multiplication | Practice Problems

Grade 6 | Unit 5 | Lesson 7: Using Diagrams to Represent Multiplication | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Here is a rectangle that has been partitioned into four smaller rectangles. For each expression, choose the sub-rectangle whose area, in square units, matches the expression.

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Find each product. Show your reasoning.

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Complete the calculations so that each shows the correct sum.

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Diego bought 12 mini muffins for $4.20. At this rate, how much would Diego pay for 4 mini muffins? How many mini muffins could Diego buy with $3.00? Explain or show your reasoning. If you get stuck, consider using the table.

Evaluate responses using AI:

OFF