Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 23: Solving Problems with Inequalities in Two Variables | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 23: Solving Problems with Inequalities in Two Variables | Practice Problems

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems of Equations - word problems

Systems of Equations - word problems

8th Grade

10 Qs

Inequalities Word Problems

Inequalities Word Problems

8th - 10th Grade

10 Qs

Inequalities Study Guide

Inequalities Study Guide

7th Grade

10 Qs

Math 1 Lesson 17: Practice Problems

Math 1 Lesson 17: Practice Problems

9th Grade

9 Qs

6th Grade Go Math End of Year Benchmark Part A

6th Grade Go Math End of Year Benchmark Part A

6th Grade

15 Qs

Inequality Word Problems

Inequality Word Problems

8th - 9th Grade

13 Qs

Inequality Word Problems

Inequality Word Problems

9th - 12th Grade

17 Qs

inequality word problems

inequality word problems

6th Grade

10 Qs

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 23: Solving Problems with Inequalities in Two Variables | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 23: Solving Problems with Inequalities in Two Variables | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

This year, students in the 9th grade are collecting dimes and quarters for a school fundraiser. They are trying to collect more money than the students who were in the 9th grade last year. The students in 9th grade last year collected $143.88. Using d to represent the number of dimes collected and q to represent the number of quarters, which statement best represents this situation?

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farmer is creating a budget for planting soybeans and wheat. Planting soybeans costs $200 per acre and planting wheat costs $500 per acre. He wants to spend no more than $100,000 planting soybeans and wheat. Write an inequality to describe the constraints. Specify what each variable represents.

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Name one solution to the inequality and explain what it represents in that situation.

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Elena is ordering dried chili peppers and corn husks for her cooking class. Chili peppers cost $16.95 per pound and corn husks cost $6.49 per pound. Elena spends less than $50 on d pounds of dried chili peppers and h pounds of corn husks. Here is a graph that represents this situation. Write an inequality that represents this situation. Can Elena purchase 2 pounds of dried chili peppers and 4 pounds of corn husks and spend less than $50? Explain your reasoning. Can Elena purchase 1.5 pounds of dried chili peppers and 3 pounds of corn husks and spend less than $50? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which inequality is represented by the graph?

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Here are some statistics for the number of minutes it took each of 9 members of the track team to run 1 mile. When a tenth time is added to the list, the standard deviation increases to 1.5. Is the tenth time likely an outlier? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?