M1 Lesson 8

M1 Lesson 8

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions Word Problems Review

Proportions Word Problems Review

6th Grade

16 Qs

Fraction Operations

Fraction Operations

6th Grade

13 Qs

Fraction Word Problems

Fraction Word Problems

5th - 6th Grade

10 Qs

STAAR Review Math 6.5B

STAAR Review Math 6.5B

6th Grade

15 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

6th - 8th Grade

17 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

6th Grade

16 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

M1 Lesson 8

M1 Lesson 8

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Eden Westergaard

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the y-axis label in the graph?

Number of Cups of Orange Juice

Number of Batches of Citrus Punch

Number of Cups of Pineapple Juice

Number of Cups of Fruit Juice

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the x-axis label in the graph?

Number of Batches of Citrus Punch

Number of Cups of Orange Juice

Number of Cups of Pineapple Juice

Number of Cups of Fruit Juice

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Use the addition patterns in the graph to identify three more ordered pairs that lie on a line with the given points.

(12, 8)

(15,10)

(18,12)

(14,9)

(16,18)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 Whole milk is used to produce butter. It takes about 22 cups of whole milk to produce 1 pound

of butter. What is the ratio of pounds of butter to cups of milk?

1:22

22:1

2:22

1:21

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the ratio of the number of cups of whole milk used to the number of pounds of butter produced?

1:22

22:1

1:10

10:1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Use the addition patterns in the table to fill in the blanks: For every ______ more cups of whole milk used, there is/are ______ more pound(s) of butter produced.

22, 1

20, 2

18, 1

25, 3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What does the graph show?

The relationship between the number of pounds of grapes and the total cost of the grapes.

The relationship between the number of apples and the total cost of the apples.

The relationship between the number of oranges and the total cost of the oranges.

The relationship between the number of bananas and the total cost of the bananas.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?