Extra Help 9/12/24

Extra Help 9/12/24

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Conversion Word Problems Weight

Conversion Word Problems Weight

5th Grade - University

13 Qs

Mass Conversions

Mass Conversions

6th Grade - University

15 Qs

Comparing Weights

Comparing Weights

3rd Grade - University

13 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

WEIGHT AND VOLUME

WEIGHT AND VOLUME

6th - 7th Grade

15 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Extra Help 9/12/24

Extra Help 9/12/24

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Kristina Ridini

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Neither

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Holly needs to buy some cloth. The following deals are available at various stores. Choose the best deal.
$16.52 per 6 yd
$13.85 per 5 yd
$16.52 for 6 yd
$13.85 for 5 yd
Neither

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the best deal for buying apples?
12 lbs for $18.00
5 lbs for $7.75

12 lbs for $18.00

5 lbs for $7.75

Neither

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the best deal for purchasing rice.
20 kg for $45.00
8 kg for $18.40

20 kg for $45.00

8 kg for $18.40

Neither

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the best deal for buying coffee beans.
3 lbs for $15.00
1 lb for $5.50

3 lbs for $15.00

1 lb for $5.50

Neither

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Determine the best deal for purchasing oranges.
10 lbs for $12.50
6 lbs for $7.80

10 lbs for $12.50

6 lbs for $7.80

Neither

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the best deal for buying flour.
25 kg for $50.00
10 kg for $21.00

25 kg for $50.00

10 kg for $21.00

Neither

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?