27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Extra Help 9/12/24
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Kristina Ridini
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the best deal for buying apples?
12 lbs for $18.00
5 lbs for $7.75
12 lbs for $18.00
5 lbs for $7.75
Neither
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Choose the best deal for purchasing rice.
20 kg for $45.00
8 kg for $18.40
20 kg for $45.00
8 kg for $18.40
Neither
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the best deal for buying coffee beans.
3 lbs for $15.00
1 lb for $5.50
3 lbs for $15.00
1 lb for $5.50
Neither
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine the best deal for purchasing oranges.
10 lbs for $12.50
6 lbs for $7.80
10 lbs for $12.50
6 lbs for $7.80
Neither
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Choose the best deal for buying flour.
25 kg for $50.00
10 kg for $21.00
25 kg for $50.00
10 kg for $21.00
Neither
15 questions
Convert Units of Weight
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Best Deal Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Best Buy: Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
14 questions
Better Buy/Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Mastering Weight Conversions: Estimation & Ratios Quiz
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Mass Conversions
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Conversions Weight
Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
One Step Measurement Conversions
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade