What is a ratio?

Exploring Ratios, Rates, and Proportions

Interactive Video
•

Jackson Turner
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
1 plays
•
Easy
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A comparison of three quantities using addition
A comparison of two quantities using multiplication
A comparison of two quantities using subtraction
A comparison of two quantities using division
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a way to write a ratio?
Using a colon
Using a semicolon
Using the word 'to'
As a fraction
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of green fish to orange fish if there are 2 green fish and 5 orange fish?
2:5
2:7
5:2
7:2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If asked for the ratio of orange fish to total fish, and there are 5 orange fish and 7 total fish, what is the correct ratio?
5:2
7:5
2:5
5:7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What distinguishes a rate from a ratio?
A rate compares quantities with the same units
A rate uses addition instead of division
A rate compares quantities with different units
A rate is always written as a fraction
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a rate?
5 pounds to 2 dollars
10 boys to 12 girls
7 apples to 5 apples
3 feet to 4 feet
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a proportion?
A ratio with different units
A comparison of three quantities
A statement that two ratios are equal
A unit rate
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 shirt costs $10, how much will 5 shirts cost at the same rate?
$40
$70
$50
$60
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a unit rate?
A ratio written as a fraction
A rate that compares quantities with the same units
A rate that compares a quantity to one unit of another quantity
A comparison of three quantities
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 pounds of zucchini cost $9.60, what is the cost per pound?
$2.00
$2.20
$2.40
$2.60
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Understanding Scale Drawings and Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Pre-Algebra 11 - Fractions and Rational Numbers

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
GCSE Maths - Simplifying Harder Ratios (Decimals, Mixed Units and 1:n) - Part 2 #82

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

Quiz
•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

Quiz
•
6th Grade