Which of the following is NOT a correct way to write the ratio 3 to 4?

Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive Video
•

Jackson Turner
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3/4
3 to 4
3:4
4:3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a rate?
A ratio with a denominator of one
A fraction with the same numerator and denominator
A comparison of two quantities using division
A ratio of two quantities with different units
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you convert a rate to a unit rate?
Subtract the denominator from the numerator
Add the numerator and the denominator
Divide the numerator by the denominator
Multiply the numerator by the denominator
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 6 triangles and 2 squares, what is the ratio of triangles to squares using a colon?
3:1
2:6
6:2
1:3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the scenario with 2 triangles and 6 squares, what is the ratio of triangles to total shapes using a fraction?
2/8
6/2
2/6
8/2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of 2 triangles to 6 squares using the word 'to'?
8 to 2
6 to 2
2 to 6
2 to 8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles in 2 hours. What is the unit rate in miles per hour?
120 miles per hour
15 miles per hour
60 miles per hour
30 miles per hour
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A skydiver falls 144 feet in 12 seconds. What is the unit rate in feet per second?
12 feet per second
14 feet per second
10 feet per second
16 feet per second
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you score 84 points in 6 games, how many points do you score per game?
12 points
18 points
14 points
16 points
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You spend $9.60 on 4 pounds of apples. What is the cost per pound?
$2.20
$2.40
$2.00
$2.60
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding Proportional and Nonproportional Relationships

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Exploring Rate and Unit Rate Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Key Concepts of 6th Grade Ratios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Understanding and Applying Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade