What can we use to solve proportion problems?

Solving Proportions with Unit Rates

Interactive Video
•

Liam Anderson
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
3 plays
•
Medium
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Equivalent ratios
Multiplication tables
Different units
Addition
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does a rate compare?
Two quantities with the same units
Two quantities with different units
Two numbers
Two variables
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you read 54 pages in 3 days, what are you comparing?
Days to hours
Pages to days
Pages to hours
Pages to minutes
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many bracelets can Tala make in 60 minutes if she makes 3 in 45 minutes?
6
5
4
3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of making bracelets for Tala?
45 minutes per bracelet
15 minutes per bracelet
20 minutes per bracelet
30 minutes per bracelet
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation can help find an equivalent rate?
Division
Addition
Multiplication
Subtraction
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would Bob pay for 7 nights if he paid $150 for 2 nights?
$600
$525
$450
$350
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for Bob's motel stay?
$75 per night
$70 per night
$60 per night
$50 per night
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What should you ensure when comparing rates?
Values are the same
Values are different
Units are different
Units are in the same order
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What will the next lesson focus on?
Understanding ratios
Solving proportions
Finding unit rates
Using proportional relationships to find distance on a map
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Rates and Ratios

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Understanding Distance Conversion and Calculation

Interactive video
•
7th - 10th Grade
9 questions
Determining Unit Rates in Real World Scenarios

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Cost Calculation for Printing Reports

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Understanding Slope and Intercepts in Linear Functions

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Tire Revolutions and Unit Conversions

Interactive video
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade