Exploring Systems of Linear Equations

Exploring Systems of Linear Equations

Assessment

Interactive Video

Created by

Olivia Brooks

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the first step when faced with a complicated word problem?

Identify what you are looking for

Write down the equations

Assign variables to unknowns

Solve the equations

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Sheila's age is represented by X and her dad's age by Y, how can you express the statement 'Sheila's age and her dad's age add up to 63'?

X + Y = 63

X - Y = 63

X / Y = 63

X * Y = 63

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How would you represent Sheila's age five years ago if her current age is X?

X - 5

5 - X

X + 5

5X

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the simplified form of the equation Y - 5 = 5(X - 5) - 1?

Y = 5X - 26

Y = 5X - 21

Y - 5 = 5X - 21

Y - 5 = 5X - 26

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What method is suggested to solve the system of equations X + Y = 63 and Y = 5X - 21?

Graphing method

Substitution method

Elimination method

Matrix method

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What are Sheila's and her dad's ages if X = 14?

Sheila is 14 and her dad is 50

Sheila is 15 and her dad is 50

Sheila is 14 and her dad is 49

Sheila is 15 and her dad is 49

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How can you express the cost of 3 pounds of avocados and 2 pounds of onions if the total cost is $18?

3X - 2Y = 19

3X + 2Y = 19

3X - 2Y = 18

3X + 2Y = 18

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the equation for your friend's purchase of 4 pounds of avocados and 1 pound of onions for $19?

4X - Y = 19

4X + Y = 19

4X + 2Y = 19

4X + 3Y = 19

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the price per pound of avocados if X = 4?

$6

$3

$4

$5

10.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the price per pound of onions if Y = 3?

$2

$4

$3

$5

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?