What is the first step when faced with a complicated word problem?

Exploring Systems of Linear Equations

Interactive Video
•

Olivia Brooks
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Identify what you are looking for
Write down the equations
Assign variables to unknowns
Solve the equations
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Sheila's age is represented by X and her dad's age by Y, how can you express the statement 'Sheila's age and her dad's age add up to 63'?
X + Y = 63
X - Y = 63
X / Y = 63
X * Y = 63
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How would you represent Sheila's age five years ago if her current age is X?
X - 5
5 - X
X + 5
5X
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the simplified form of the equation Y - 5 = 5(X - 5) - 1?
Y = 5X - 26
Y = 5X - 21
Y - 5 = 5X - 21
Y - 5 = 5X - 26
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What method is suggested to solve the system of equations X + Y = 63 and Y = 5X - 21?
Graphing method
Substitution method
Elimination method
Matrix method
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What are Sheila's and her dad's ages if X = 14?
Sheila is 14 and her dad is 50
Sheila is 15 and her dad is 50
Sheila is 14 and her dad is 49
Sheila is 15 and her dad is 49
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you express the cost of 3 pounds of avocados and 2 pounds of onions if the total cost is $18?
3X - 2Y = 19
3X + 2Y = 19
3X - 2Y = 18
3X + 2Y = 18
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation for your friend's purchase of 4 pounds of avocados and 1 pound of onions for $19?
4X - Y = 19
4X + Y = 19
4X + 2Y = 19
4X + 3Y = 19
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound of avocados if X = 4?
$6
$3
$4
$5
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the price per pound of onions if Y = 3?
$2
$4
$3
$5
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Identifying Subjects and Objects in Sentences

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Chicago Population Exponential Decay

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Exploring Direct Proportion Graphs

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Evaluating Expressions with Substitution

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Evaluating Expressions with Variables

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Equations with Fractions

Interactive video
•
7th - 10th Grade
11 questions
Exploring Inverse Operations in Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Absolute Value Equations

Interactive video
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)

Quiz
•
7th Grade
29 questions
SBAC - Grade 6 Math Practice Test

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review

Quiz
•
6th Grade