What is profit in terms of personal financial literacy?

Calculating Profit: Revenue and Cost Analysis

Interactive Video
•

Lucas Foster
•
Mathematics
•
1st - 5th Grade
•
3 plays
•
Hard
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The selling price of an item
The initial cost of an item
The amount left after expenses are subtracted from revenue
The total amount of money earned from a job
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in calculating profit?
None of the above
Calculating total revenue
Determining the selling price
Identifying total costs
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the revenue represent in the context of profit calculation?
The cost of materials
The selling price of the product
The total time spent
The profit earned
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What must be subtracted from the selling price to determine profit?
The total costs incurred
The initial selling price
The time spent on the project
The revenue generated
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the total costs are $29 and the selling price is $50, how much is the revenue?
$29
$50
$21
$79
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If an item is sold for $50 and the costs were $29, what is the profit?
$50
$29
$79
$21
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How does time impact the calculation of profit?
Reduces the cost price
Increases the selling price
Has no impact on financial calculations
Affects the hourly earning from the project
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What additional cost did the teacher mention that is often overlooked?
Interest on borrowed money
Taxes on sales
Time spent on the project
Transportation costs
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What would be the hourly profit if it took 7 hours to fix the toy and the profit was $21?
$10 per hour
$21 per hour
$7 per hour
$3 per hour
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the costs were $29 and the selling price was $50, what would be the profit per hour if it took 3 hours to complete?
$7 per hour
$10 per hour
$15 per hour
$21 per hour
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Understanding Rates: Part of the Ratio Family

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Understanding the Relationship Between Independent and Dependent Variables

Interactive video
•
1st - 6th Grade
11 questions
Understanding Profit

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
11 questions
Exploring the Functions of the U.S. Federal Reserve Bank

Interactive video
•
1st - 5th Grade
11 questions
Understanding Scarcity and Pricing

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
11 questions
Unit Rates and Prices Concepts

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Calculating Mural Pricing and Costs

Interactive video
•
5th - 8th Grade
8 questions
Applying Combination of Functions to Real Life Examples

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
22 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
15 questions
FAST Math Review 1

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade