Inequalities and Equations Practice #3

Inequalities and Equations Practice #3

8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8.16de Linear Equations Practice

8.16de Linear Equations Practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Review for Test #3

Review for Test #3

8th Grade

15 Qs

Pre-Algebra

Pre-Algebra

6th - 8th Grade

10 Qs

#037 Geometry Slope-intercept practice Nov 3

#037 Geometry Slope-intercept practice Nov 3

8th - 12th Grade

13 Qs

Test 2-2 Review

Test 2-2 Review

8th Grade

14 Qs

Slope-Intercept Form Real-World Scenarios

Slope-Intercept Form Real-World Scenarios

8th Grade

10 Qs

Semester Exam Review

Semester Exam Review

8th Grade

18 Qs

Inequalities and Equations Practice #3

Inequalities and Equations Practice #3

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.4B, 7.EE.B.4A, 7.G.B.5

+2

Standards-aligned

Created by

Kellia Thomas

Used 3+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mike was to sign up for a club soccer team. Little Elm FC charges $100 per month plus a one-time fee of $200 for team gear. The cost of team Dallas FC is $125 per month plus a $150 one-time fee for team gear. Which inequality can be used to determine when Little Elm will be less than the Dallas FC?

100m + 200 < 125m + 150

100 + 200m < 125m + 150

200m + 100 > 125 + 150m

100m + 200 > 125m + 150

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jessie wants to rent a sound studio to record songs he has written. Star Studio costs $45 per hour plus $50 fee; Royal Studio cost $35 per hour plus a $75 fee. Which inequality can be used to determine the number of hours of labor that would make Star Studios to charge less than Royal Studios?

45 + 50h < 35h + 75

45h + 50 > 35h + 75

45h + 50 < 35h + 75

45 + 50h > 75h + 35

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jim is planning his year-end party at work. Marco’s Pizza charges $15 per person. Amore Pizza charges a $9 per person plus a setup fee of $75. Which inequality can be used to determine the number of people that would make Marco’s Pizza to charge less than Amore Pizza?

15p < 9p + 75

15p > 9p + 75

15p < 9 + 75p

15p > 9 + 75p

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Juan and Bri both got new jobs. Juan gets paid a salary of $40,000 a year. Bri gets paid a salary of $50,000 a year. Juan will receive a salary increase of $5000 per year, and Bri will be getting a salary increase of $3000 per year. Which equation can be used to find x, the number of years it will take Juan to earn the same salary as Bri.

40,000x + 5,000x = 50,000x + 3000

40,000 + 5,000x = 50,000x + 3000.

40,000x + 5,000 = 50,000x + 3000x

40,000 + 5,000x = 50,000 + 3000x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The measures of two angles are (8x - 60)° and (6x + 20)°. What is the value of x if these angles are congruent?

Hint: congruent means =

10

20

30

40

Tags

CCSS.7.G.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The model represents an equation. What is the value of x?

3

-3

9

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

John bought a $8 movie ticket and 5 candy bars. Izzy went to an XD movie and paid $14 for a ticket and bought 3 candy bars. Each person spent the same amount. What is the cost of one candy bar?

Hint: Write an equation and solve.

$1

$2

$3

$4

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?