Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Rebecca Gonzalez
Used 2+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
Hector paid $105 for 6 tickets to a hockey game. Each ticket costs the same amount. What was the cost of each ticket in dollars and cents?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate, how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
The ratio of the number of almonds to the number of raisins in a bag of trail mix is 4:3. There are 600 almonds in the bag. How many raisins are in the bag of trail mix?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
The owner of a bookstore buys used books from customers for $1.50 each. The owner is going to resells the used books for 400% of the amount he paid for them. What is the price of a used book in this bookstore?
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
The price of a sweater was reduced from $20 to $12. By what percentage was the price of the sweater reduced?
Tags
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
10 mins • 1 pt
The ratio of boys to girls in Ms. Olvera's class is 2 to 3. There are 18 girls in the class. What is the total number of students in Ms. Olvera's class?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Area of Triangles and Parallelograms

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area of regular polygons

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Area of Basic Shapes

Quiz
•
7th Grade
7 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th 5-9 Converting Metric Units

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Lesson 6.6-Discounts and Markups

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade