Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

6th - 8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Honors 7th: Unit 2 Mixed Practice

Honors 7th: Unit 2 Mixed Practice

6th - 8th Grade

11 Qs

1-7 Rates & Unit Rates

1-7 Rates & Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Percent Application Review

Percent Application Review

7th Grade

10 Qs

Lesson 6.6-Discounts and Markups

Lesson 6.6-Discounts and Markups

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

TSA 7th Math - STAAR Review - Markup/Markdown

TSA 7th Math - STAAR Review - Markup/Markdown

7th Grade

10 Qs

Discounts/Markups Homework

Discounts/Markups Homework

7th Grade

15 Qs

Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.NS.B.3, 7.RP.A.2

+9

Standards-aligned

Created by

Rebecca Gonzalez

Used 2+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

A shopper pays $3.95 for 5 pounds of potatoes. What is the price per pound for potatoes?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Hector paid $105 for 6 tickets to a hockey game. Each ticket costs the same amount. What was the cost of each ticket in dollars and cents?

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate, how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

The ratio of the number of almonds to the number of raisins in a bag of trail mix is 4:3. There are 600 almonds in the bag. How many raisins are in the bag of trail mix?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

The owner of a bookstore buys used books from customers for $1.50 each. The owner is going to resells the used books for 400% of the amount he paid for them. What is the price of a used book in this bookstore?

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

The price of a sweater was reduced from $20 to $12. By what percentage was the price of the sweater reduced?

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

The ratio of boys to girls in Ms. Olvera's class is 2 to 3. There are 18 girls in the class. What is the total number of students in Ms. Olvera's class?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?