On Saturday, 12 friends go ice skating. Altogether, they pay $83.40 for admission. They share the cost equally. How much does each person pay?
Decimal Operations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Elaney Logsdon
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
$8.73
$7.95
$6.95
$6.76
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tim's favorite peaches are $2.50 per pound at the local farmers' market. She bought 3 pounds of the peaches. How much did she spend?
$6.50
$6.00
$7.50
$5.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jackie earns $8.95 per hour. This week she worked 7.5 hours. How much did she earn this week? Round to the nearest hundredth.
$68.00
$67.13
$67.12
$67.11
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A piece of wood is 33.6 feet long. If I want to cut it into 4.2 feet sections, how many sections will I have?
2 sections
5 sections
6.5 sections
8 sections
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Celeste bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?
$16.42
$1.64
$165.60
$16.56
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah jogged 4.8 miles each day for 22 days last month. How many miles did Sarah jog in total?
88.16 miles
26.8 miles
110 miles
105.6 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
To take an Uber, Joshua must pay $2.25 per mile. He wants to go to the movies which is 8.7 miles from his house. How much will it cost Joshua to take an Uber from his house to the movie theater? Round to the nearest hundredth.
$19.58
$18.57
$19.57
$18.58
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
NC Check In 2 Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiply and Divide Decimals Word Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying & dividing fractions with word problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Dividing Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Adding, Subtracting and Multiplying Decimals

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Multiply and Divide Decimals (word problems)

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade