4th and 2nd block

4th and 2nd block

6th - 8th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MODUL PENTAKSIRAN KENDIRI (MPK)

MODUL PENTAKSIRAN KENDIRI (MPK)

8th - 9th Grade

30 Qs

Geometry Final Exam Review

Geometry Final Exam Review

8th - 11th Grade

34 Qs

reviewer 2 ap 8 3rd

reviewer 2 ap 8 3rd

8th Grade

30 Qs

4th Six Weeks Review

4th Six Weeks Review

6th - 8th Grade

30 Qs

Summative Test Quarter 2- Pasteur

Summative Test Quarter 2- Pasteur

8th Grade

40 Qs

Math

Math

5th - 6th Grade

30 Qs

Pengukuran NB

Pengukuran NB

1st Grade - University

30 Qs

matematika kelas 6

matematika kelas 6

6th Grade

30 Qs

4th and 2nd block

4th and 2nd block

Assessment

Quiz

Social Studies, Life Skills, Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C

+7

Standards-aligned

Created by

Cutter Green

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A set amount of income paid each month

Income

Salary

Hourly Pay

Deposit

Tags

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The amount of money paid either monthly or biweekly

Income

Salary

Hourly Pay

Deposit

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A set amount of income determined on how many hours an employee works

Income

Salary

Hourly Pay

Deposit

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Something you need to sustain life

a "want"

a "need"

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Something you desire or wish for

a "want"

a "need"

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lindsey got her first paycheck and noticed that she only took home $62.45 this week. She worked 10 hours and made $8 an hour.

How much did her employer withhold from her paycheck?

17

18.35

15.23

17.55

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michael is thinking about buying a car and is comparing two vehicles. One gets 15 miles per gallon (mpg) and the other gets 30 mpg. Assuming he drives 4,000 miles per year and gas is $3 a gallon, how much money would he save by buying the more fuel efficient car?

429

500

400

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?