
Understanding One-Step Equations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned

Emma Peterson
Used 7+ times
FREE Resource
Standards-aligned
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in solving a one-step equation involving multiplication?
Add the same number to both sides
Subtract the same number from both sides
Multiply both sides by the same number
Divide both sides by the same number
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Devin bought 5 pounds of strawberries for $9.45, what is the cost of one pound?
$2.00
$1.99
$1.95
$1.89
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the context of the video, what does the variable 'c' represent in the first example?
Total cost of strawberries
Total weight of strawberries
Number of pounds of strawberries
Cost of one pound of strawberries
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to solve the equation 5c = 9.45?
Addition
Multiplication
Subtraction
Division
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ramon's car payment is three times Marcella's. If Ramon's payment is $462, what is Marcella's payment?
$160
$154
$164
$150
Tags
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What equation represents the relationship between Ramon's and Marcella's car payments?
r = m / 3
r = m - 3
r = 3m
r = m + 3
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
David is 12 years old and is one-fourth as old as Charlotte. How old is Charlotte?
36
42
48
50
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Solving One-Step Equations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Solving Two-Step Equations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Introduction to Solving One-Step Equations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Solving Two-Step Equations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
8 questions
Solving Equations Using Properties

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving One-Step Equations

Interactive video
•
5th - 8th Grade
9 questions
Solving Equations and Isolating Variables

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Linear Equations Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade