What is the rate of cost to bottles for six bottles of soda costing $3.60?

Understanding Rates and Unit Rates

Interactive Video
•

Jackson Turner
•
Mathematics
•
5th - 8th Grade
•
1 plays
•
Easy
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$3.60 per bottle
$0.60 per bottle
$3.60 per six bottles
$0.30 per bottle
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the unit rate from a given rate?
Subtract the smaller term from the larger term
Add the terms together
Divide both terms by the same number
Multiply both terms by the same number
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the cost of one bottle of soda?
$0.60 per bottle
$1.20 per bottle
$0.30 per bottle
$3.60 per bottle
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would two bottles of soda cost using the unit rate?
$0.60
$1.20
$2.40
$3.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rate of miles per gallon for Tom's truck?
12 miles per gallon
15 miles per gallon
180 miles per gallon
10 miles per gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate of miles per gallon?
Divide miles by gallons
Subtract gallons from miles
Multiply miles by gallons
Add miles and gallons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of miles per gallon for Tom's truck?
12 miles per gallon
10 miles per gallon
15 miles per gallon
180 miles per gallon
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How far can Tom drive on seven gallons of gas?
120 miles
75 miles
90 miles
105 miles
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to find the distance Tom can drive on seven gallons?
Addition
Subtraction
Multiplication
Division
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the product of the unit rate and seven gallons for Tom's truck?
90 miles
105 miles
120 miles
75 miles
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions Practice

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
7 questions
Understanding Unit Rates with Complex Fractions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Gas Cost and Efficiency Problems

Interactive video
•
5th - 8th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates and Calculations

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
15 questions
FAST Math Review 1

Quiz
•
5th Grade
18 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
SC READY Math Review Part 1

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
30 questions
5th grade math end of year review

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade