Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PTS Matematika 7

PTS Matematika 7

7th Grade

20 Qs

Perkalian level 1,Olmat MI Perwanida Blitar

Perkalian level 1,Olmat MI Perwanida Blitar

7th - 8th Grade

20 Qs

Teorem Pythagoras

Teorem Pythagoras

1st - 12th Grade

20 Qs

Introducción a los números enteros

Introducción a los números enteros

7th Grade

15 Qs

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

Year 7

Year 7

7th Grade

18 Qs

MATEMATICAS. TRIMESTRE 1

MATEMATICAS. TRIMESTRE 1

1st - 10th Grade

20 Qs

UH 2 MTK

UH 2 MTK

7th Grade

17 Qs

Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

Solving mathematical and real-world problems involving all forms of rational numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The area of the figure = ...........

24 cm2cm^2

32 cm2cm^2

23 cm2cm^2

40 cm2cm^2

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the opposite of division?

Addition

Subtraction

Multiplication

Division

Answer explanation

Multiplication and division are inverse, or opposite, operations

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A landlord charges a $3.85 fee for each day your rent is late. If rent is paid 13 days late, then how much would you owe in late fees?

-$50.05

+$50.05

-$16.85

+$9.15

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 2.4k+3.6=7.8-2.4k+3.6=-7.8  

4.75

1.75

-1.75

-4.75

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Big Money Pedro bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?

$4.20
$6.90
$22.50
$6.30

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The football team lost 3 yards on every play for 6 plays. Which integer shows the total number of yards the team has lost? 

-18

-9

2

-2

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It takes Heather seven hours to pour a large concrete driveway. Alberto can pour the same driveway in eight hours. How long would it take them if they worked together?

1 hour

2.37 hours

3.73 hours

4 hours

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?