Writing and interpreting linear functions

Writing and interpreting linear functions

8th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Garis dan Sudut

Garis dan Sudut

7th Grade - University

20 Qs

logarithms & index

logarithms & index

10th - 12th Grade

20 Qs

PENILAIAN HARIAN PANGKAT DAN AKAR

PENILAIAN HARIAN PANGKAT DAN AKAR

8th Grade

20 Qs

transformasi geometri

transformasi geometri

9th Grade

21 Qs

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

STS Matematika Kelas 6 SDN 3 MCB

12th Grade

20 Qs

Raíces 3

Raíces 3

10th Grade

15 Qs

Program Linear

Program Linear

10th Grade

20 Qs

REPASO 2DO. TOMO III

REPASO 2DO. TOMO III

9th Grade

15 Qs

Writing and interpreting linear functions

Writing and interpreting linear functions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 12th Grade

Hard

CCSS
8.F.B.4, HSF.LE.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A music club membership costs $15 to start and $8 per cd. Write an equation.

C = 15 + 8
C = 15x +8
C = 8x + 15
none of these

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Connor has sold 15 cups of lemonade at his stand and will sell 5 more cups per hour. Which equation represents this situation?

y = 10x + 5

y = 20x

y = 15x + 5

y = 5x + 15

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A team-building event at a library costs $2 for every attendee. If there are 23 attendees, how much will the team-building event raise?

$19

$46

$31

$25

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The fixed costs of manufacturing basketballs in a factory are $1400 per day.  The variable costs are $5.25 per basketball.  Which of the following expressions can be used to model the cost of manufacturing basketballs in one day?

$1405.25b
1400 + 5.25b
1400b +5.25
1400 - 5.25b

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What form is this linear equation in? y=mx+by=mx+b 

Point-Slope Form

Standard Form

Gradient Form

Slope-Intercept Form

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chicken Express sell boxes of chicken with varying numbers of pieces. They charge 40 cents for each piece of chicken, plus a fixed charge of 55 cents for the box.

Y = .55X + .40

Y=40X + .55

Y = .40X + .55

Y = 55X + 40

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells t-shirts for $15 each plus a flat fee for shipping of $6. Write the equation in the form y = mx + b.

y = 15x + 15

y = 15x

y = 15x - 15

y = 15x + 6

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?