Writing, reading, and evaluating algebraic expressions

Writing, reading, and evaluating algebraic expressions

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Expressions Equations

Expressions Equations

7th Grade - University

15 Qs

Evaluating an Algebraic Expression

Evaluating an Algebraic Expression

6th Grade - University

20 Qs

Grade 11 Math

Grade 11 Math

11th Grade

20 Qs

ACT Prep 2

ACT Prep 2

10th - 12th Grade

20 Qs

Precalculus (B)

Precalculus (B)

9th - 11th Grade

20 Qs

In Class Activity : Variation and Rational Equations

In Class Activity : Variation and Rational Equations

11th Grade

15 Qs

Quiz #1: Modeling/Interpreting Expressions

Quiz #1: Modeling/Interpreting Expressions

8th - 9th Grade

15 Qs

Write Expressions from Word Problem

Write Expressions from Word Problem

6th Grade - University

20 Qs

Writing, reading, and evaluating algebraic expressions

Writing, reading, and evaluating algebraic expressions

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

CCSS.6.EE.A.2, numerical expressions, CCSS.6.NS.A.1

+13

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A carvival charges $2 per ride ticket and an additional $4 for admission. Which algebraic expression represent the total bill for one person with t tickets?

If Zach went to the carnival and wanted to purchase 20 ride tickets, what is the total cost for his trip?

$26

$82

$44

$120

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeff bought x number of games for $32 each. He paid with a $100 bill. Which expression represents the amount of money Jeff received back from the cashier?

32 + x - 100

100 - 32x

32x - 100

100x + 32

Answer explanation

"Each" is a clue to multiply. Each game costs $32 but we don't know how many games were bought. x = number of games bought

To find how much was spent on games, we multiply 32 by x


Jeff had $100 to begin with, so we subtract the money spent on games from the $100 he started with.


100 - 32x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Alice is building a​ fenced-in pen in her backyard for her ​dog, as shown. Write an expression that represents the total amount of fencing she will​ need, in feet.

4x + 26

26x

2x + 13

15

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The debate team bought 14 matching T-shirts to split among its members. Each member of the team will get t T-shirts. Choose the expression that shows how many people are on the debate team.

14 + t

14t

14/t

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I bought m gallons of milk for $3.59 each and a carton of eggs for $2.24. Write an expression for how much money I spent.

3.59m + 2.24

m + 3.59 + 2.24

3.59 + 2.24

3.59m + 2.24(12)

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write an algebraic expression
Freddy had 20 cakes.  He gave each of his friends c cakes.  How many cakes did he give each friend?

20 - c

20 + c

20 ÷\div  c

20 x c

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Joe earns $11.50 per hour at his part time job. When he works h hours, he earns 11.50h dollars. Which of the following expressions gives the amount, in dollars, Joe will earn if he works 5h hours?

57.50+5h

57.50

11.50(5h)h

5(11.50h)

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?