
Solving pairs of linear equations in two variables

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Quizizz Content
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables? (In other words, how should the variables be defined?)
t: # of tacos
m: # of glasses of milk
t: Cost of each taco
m: Cost of each glass of milk
t: total cost
m: # of food items
t: Cost of each glass of milk
m: Cost of each taco
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Homer sells tickets for admission to your school play and collects a total of $104. Admission prices are $6 for adults and $4 for children. He sold 21 tickets total. How many child tickets were sold?
11 children tickets
9 children tickets
10 children tickets
12 children tickets
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
The length (y) of a rectangle is equal to triple the width (x). The perimeter of the rectangle is 86 centimeters. Which system of equations could be used to solve for the length and width of the rectangle?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Choose the correct ordered pair to represent the system of equations.
(15, 21)
(17, 19)
(14, 22)
(13, 23)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5)
P + W = 158
P – W = 112
P + W = 158
P + W = 112
P – W = 158
P + W = 112
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Olivia and Vicky went clothes shopping. Vicky spent $19.40 less than twice what Olivia spent. In total, they spent $272.35. Find the amount each girl spent. Write the smaller amount first.
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the Problem:
Tommy needs a new suit for the school dance and decides to check prices for two local suit companies.
- Tuxedo Junction charges $150 flat fee, then $50 for every hour that the suit is worn.
- Men’s Warehouse charges $100 flat fee and then $75 for ever hour the suit is worn.
In how many hours will the cost of the suits be the same?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Rational Number Operations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Linear Function Applications

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Key Words Clues for Addition, Subtraction, Multiplication and Division in Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Numerical Expressions

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Two Step Multiplication and Division Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Solving Two Step Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
18 questions
Scatterplot Associations

Quiz
•
7th - 9th Grade
19 questions
Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade