Working with units

Working with units

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals By Whole Numbers

Dividing Decimals By Whole Numbers

4th - 6th Grade

20 Qs

NC Check-In 3 Review

NC Check-In 3 Review

4th Grade

20 Qs

Bab 4 : Nisbah, Kadar dan Kadaran (Tingkatan 1)

Bab 4 : Nisbah, Kadar dan Kadaran (Tingkatan 1)

1st - 5th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Identify Correct Operations to Solve Multistep Word Problems

Identify Correct Operations to Solve Multistep Word Problems

4th Grade - University

16 Qs

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

4th - 8th Grade

17 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Working with units

Working with units

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2

Standards-aligned

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Each morning on her way to work, Ms. Williams buys a fruit smoothie for $3.75. How much does she spend on fruit smoothies during a 5-day work week?

$187.50

$26.25

$75

$18.75

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the product of $0.70 x 0.6

0.42

$0.42

$42

All of the above

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ann babysat last Friday for 11 hours and charged $4.75 per hour. How much money did she earn babysitting?

$4.75

$47.50

$52.25

$9.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

HEB sells chicken for $6.10 per pound. What would the cost be of 2⅗pounds of chicken?
$14.03
$8.70
$15.86
$12.06

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Judy spent $13.20 for 12 candy bars. Find the price per candy bar.

$1.20 per candy bar

$1.00 per candy bar

$1.10 per candy bar

$1.30 per candy bar

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

Which is the "better buy"?  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?
They are the same
The  20 ounce can
The 12 ounce can

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sales for a business were 3 million dollars more the second year than the first, and sales for the third year were double the sales for the second year. If sales for the third year were 38 million dollars, what were sales, in millions of dollars, for the first year?
16
17.5
20.5
22

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?