Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review Ratios

Review Ratios

6th Grade

25 Qs

CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4

CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4

6th - 7th Grade

25 Qs

Unit Rate and Decimal Quiz

Unit Rate and Decimal Quiz

5th - 7th Grade

25 Qs

Ratio/Rates/Percents!

Ratio/Rates/Percents!

6th Grade

27 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

25 Qs

Ratios, Ratio Tables and Unit Rate Practice

Ratios, Ratio Tables and Unit Rate Practice

6th Grade

25 Qs

Ratios, Rates & Proportions Test Review

Ratios, Rates & Proportions Test Review

6th Grade

26 Qs

Unit Rates & Fractional Unit Rates

Unit Rates & Fractional Unit Rates

6th - 8th Grade

26 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Aryn Baucom

Used 20+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A hot air balloon rose 30 feet in just 6 seconds. How many feet per second is the balloon rising?

6 feet

10 feet

5 feet

1 foot

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the price of 4 movie tickets is $122 what is the cost of 1 ticket?

$61

$31.50

$183

$12.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cookie recipe calls for 3 cups of flour and 2 cups of chocolate chips. What is the ratio of chocolate chips to flour?

3 : 2

3 to 2

6 : 4

2 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon

33 miles per gallon

37 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rates of players to teams?

13 players per team

12 players per team

14 players per team

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate.

18 orders in 3 days = _______ orders per day

5

6

7

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?