Comparing Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
ANNISTON MCCOY
Used 3+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
$1.18 per pound
$1.32 per pound
$10.62 per pound
$10.16 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
They are equivalent
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
They are equivalent
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
They are equivalent
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which package is a better deal?
Pack 1: $15 for 5 pairs of socks
Pack 2: $25 for 10 pairs of socks
Pack 1
Pack 2
The packages are equivalent
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Ratio and Rate Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
6.RP.3c

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade