unit rates and proportions

unit rates and proportions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 3.OA.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?

Back

33 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?

Back

$1.50 per product

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Price per product if 8 Pepsi products cost $14.00.

Back

$1.75 per product

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rate of players to teams?

Back

13 players per team

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

18 orders in 3 days = ________ orders per day

Back

6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

12 rooms on 2 floors = _______ rooms per floor

Back

6

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Determine whether each pair of ratios forms a proportion: Proportion, Not a Proportion

Back

Proportion

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?