unit rates and proportions

Flashcard
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

12 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
Back
33 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
Back
$1.50 per product
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Price per product if 8 Pepsi products cost $14.00.
Back
$1.75 per product
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rate of players to teams?
Back
13 players per team
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
18 orders in 3 days = ________ orders per day
Back
6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
12 rooms on 2 floors = _______ rooms per floor
Back
6
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Determine whether each pair of ratios forms a proportion: Proportion, Not a Proportion
Back
Proportion
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Renna Copy of Proportional Relationships

Flashcard
•
7th Grade
11 questions
Solving Proportions Review

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Ratios & Percents Vocabulary

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
PROPORTIONS - WORD PROBLEMS

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Word Problems Involving Ratios and Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Solving Proportions Word Problems

Flashcard
•
7th Grade
14 questions
Constant Rate of Change

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade