ITCA Unit Assessment (Part 1)

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Easy
+14
Standards-aligned

Warren Anderson
Used 2+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 35 rows of 14 dominoes. How many dominoes are there altogether?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 6 pts
Alicia was paid $125 for babysitting five days after school for the Smith family. Each day Mrs. Smith paid her $3 more than the day before.
How much money did she earn on the first day?
How much money did she earn on the third day?
How much money will Alicia get paid if she were to babysit for a 6th day?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 4 pts
Lamar Jack rushed 15 times for the following yards against the Miami Dolphins: 5, -3, 9, 6, 8, 2, 17, 9, 3, 4, 12, 5, -6, 11, and 8. Find the mean of yards gained by Lamar Jackson
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.C.5
CCSS.6.SP.A.3
CCSS.6.SP.B.5
4.
REORDER QUESTION
1 min • 4 pts
Order the unit rates from least to greatest.
almond cookies $4.00 for 8 cookies
raisin cookies 5 cookies for $3.75
oatmeal cookies 7 cookies for $6.30
chocolate chip cookies $6.00 for 6 cookies
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
REORDER QUESTION
1 min • 4 pts
Adrian wants to play the game that is the best bargain. Order the games from greatest unit rate to least unit rate.
2 throws for $1.00
9 throws for $3.00
75 cents for 3 throws
2 throws for 40 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 4 pts
A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of laundry and costs $6.75. Which laundry detergent costs less per load?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
50 − 16 ÷ 2 ∗ (12 + 4)
multiplication
subtraction
division
multiplication
division
subtraction
division
multiplication
subtraction
subtraction
multiplication
division
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Distributive Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Greatest Common Factor

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
GCF and LCM Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
GCF and LCM Word

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Gcf Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Grade 7 Equations & Inequalities

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Chapter 5 & 6 Review

Quiz
•
4th Grade - University
13 questions
Multiply & Divide Fractions (including mixed)

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Unit Circle Trig

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Algebra 2 Regents Review

Quiz
•
10th - 12th Grade