ITCA Unit Assessment (Part 1)

ITCA Unit Assessment (Part 1)

12th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operations With Fractions Mixed Numbers And Whole

Operations With Fractions Mixed Numbers And Whole

6th Grade - University

14 Qs

Multiplying and Dividing Fractions Story Problems

Multiplying and Dividing Fractions Story Problems

6th Grade - University

18 Qs

Proportional Relationship

Proportional Relationship

7th Grade - University

15 Qs

PRACTICE QUIZ for Quiz #5 - 2nd Qtr - ALG

PRACTICE QUIZ for Quiz #5 - 2nd Qtr - ALG

9th - 12th Grade

16 Qs

Remainders in Everyday Divisions for 5th Graders

Remainders in Everyday Divisions for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

(01/26) 8th pd. CRM Elimination & Application Quiz

(01/26) 8th pd. CRM Elimination & Application Quiz

11th - 12th Grade

12 Qs

Systems of Equations Real World

Systems of Equations Real World

9th Grade - University

15 Qs

Mastering Division: Remainders in Word Problems for 5th Grade

Mastering Division: Remainders in Word Problems for 5th Grade

5th Grade - University

10 Qs

ITCA Unit Assessment (Part 1)

ITCA Unit Assessment (Part 1)

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Easy

CCSS
6.NS.B.3, 6.EE.B.5, 6.RP.A.2

+14

Standards-aligned

Created by

Warren Anderson

Used 2+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 35 rows of 14 dominoes. How many dominoes are there altogether?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 6 pts

Alicia was paid $125 for babysitting five days after school for the Smith family. Each day Mrs. Smith paid her $3 more than the day before. 

  1. How much money did she earn on the first day? 

  2. How much money did she earn on the third day? 

  3. How much money will Alicia get paid if she were to babysit for a 6th day?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 4 pts

Lamar Jack rushed 15 times for the following yards against the Miami Dolphins: 5, -3, 9, 6, 8, 2, 17, 9, 3, 4, 12, 5, -6, 11, and 8. Find the mean of yards gained by Lamar Jackson

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.NS.C.5

CCSS.6.SP.A.3

CCSS.6.SP.B.5

4.

REORDER QUESTION

1 min • 4 pts

Media Image

Order the unit rates from least to greatest.

almond cookies $4.00 for 8 cookies

raisin cookies 5 cookies for $3.75

oatmeal cookies 7 cookies for $6.30

chocolate chip cookies $6.00 for 6 cookies

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

REORDER QUESTION

1 min • 4 pts

Media Image

Adrian wants to play the game that is the best bargain. Order the games from greatest unit rate to least unit rate.

2 throws for $1.00

9 throws for $3.00

75 cents for 3 throws

2 throws for 40 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 4 pts

A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of laundry and costs $6.75. Which laundry detergent costs less per load?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What are the steps to solve the following expression?
50 − 16 ÷ 2 ∗ (12 + 4)
parentheses
multiplication
subtraction
division
parentheses
multiplication
division
subtraction
parentheses
division
multiplication
subtraction
parentheses
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?