ITCA Unit Assessment (Part 1)

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Easy
+14
Standards-aligned

Warren Anderson
Used 2+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 35 rows of 14 dominoes. How many dominoes are there altogether?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 6 pts
Alicia was paid $125 for babysitting five days after school for the Smith family. Each day Mrs. Smith paid her $3 more than the day before.
How much money did she earn on the first day?
How much money did she earn on the third day?
How much money will Alicia get paid if she were to babysit for a 6th day?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 4 pts
Lamar Jack rushed 15 times for the following yards against the Miami Dolphins: 5, -3, 9, 6, 8, 2, 17, 9, 3, 4, 12, 5, -6, 11, and 8. Find the mean of yards gained by Lamar Jackson
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.C.5
CCSS.6.SP.A.3
CCSS.6.SP.B.5
4.
REORDER QUESTION
1 min • 4 pts
Order the unit rates from least to greatest.
raisin cookies 5 cookies for $3.75
chocolate chip cookies $6.00 for 6 cookies
almond cookies $4.00 for 8 cookies
oatmeal cookies 7 cookies for $6.30
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
REORDER QUESTION
1 min • 4 pts
Adrian wants to play the game that is the best bargain. Order the games from greatest unit rate to least unit rate.
2 throws for $1.00
9 throws for $3.00
75 cents for 3 throws
2 throws for 40 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 4 pts
A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of laundry and costs $6.75. Which laundry detergent costs less per load?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
50 − 16 ÷ 2 ∗ (12 + 4)
multiplication
subtraction
division
multiplication
division
subtraction
division
multiplication
subtraction
subtraction
multiplication
division
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Factor Out the GCF

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Division Pretest

Quiz
•
4th Grade - University
8 questions
Division Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
GCF and LCM Word

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Quotient Fractions Word Problems Remainder or Mixed Number

Quiz
•
5th Grade - University
13 questions
Multiplicative Comparison

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Multiplicative Comparison

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Real-Life Division: Remainders in Everyday Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade