Comparing unit rates

Comparing unit rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TEKS.MATH.2.4D

TEKS.MATH.2.4D

Counting Coins

Counting Coins

CCSS.Math.Content.HSA.CED.A.1

CCSS.Math.Content.HSA.CED.A.1

TEKS.MATH.3.2A

TEKS.MATH.3.2A

CCSS.Math.Content.HSA.CED.A.2

CCSS.Math.Content.HSA.CED.A.2

CCSS.Math.Content.8.F.B.5

CCSS.Math.Content.8.F.B.5

TEKS.MATH.4.4A

TEKS.MATH.4.4A

Fluency Practice

Fluency Practice

Comparing unit rates

Comparing unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 Which runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 4 seconds or gazelle that can run 100 feet in 8 seconds?

A cheetah at a unit rate of 14 ft per sec
A gazelle at a unit rate of 12 ft per sec
A cheetah at a unit rate of 15 ft per sec
A gazelle at 12.5 ft per sec

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?