Operations with Decimals!

Operations with Decimals!

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.NS.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 223+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

42 - 6.5

2.3
23
35.5
36.5

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3.27 X 2.8

9.156
3.270
91.56
915.6

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jackie earns $8.95 per hour.  This week she worked 7.5 hours.  How much did she earn this week?

$67.125
$67.12
$67.13
$68.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

92.37 ÷ 0.5

184.74
18.474
1840
None of the above

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2 - 0.43 =

0.45
1.57
0.41
2.43

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

55.78 + 4.6 =

60.28
55.32
56.44
60.38

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?