Unit Rates and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Wayground Content
Used 17+ times
FREE Resource
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 5-pack of erasers costs $1.45. What is the unit price?
29 cents
3 cents
34 cents
58 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 2-pack of plastic flower pots costs $1.52. What is the unit price?
5 cents
76 cents
29 cents
20 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 4-yard roll of blue ribbon costs $5.96. What is the unit price?
$1.49
$2.29
$0.67
$.0.12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Addams family uses up a half gallon
jug of milk every 3 days. At what rate do they drink milk?
1/6 gallons per day
1/3 gallons per day
1/12 gallons per day
1/4 gallons per day
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To make banana bread, Braylen uses 3/4
of a cup of brown sugar for every 2 cups of flour. How much brown sugar should Colin use to make a small batch with only 1 cup of flour?
1/3 cups of brown sugar
3/8 cups of brown sugar
1/8 cups of brown sugar
1/2 cups of brown sugar
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are the ratios 2:1 and 10:9 equivalent?
yes
no
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Are the ratios 12:15 and 4:5 equivalent?
yes
no
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade