Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 17+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 5-pack of erasers costs $1.45. What is the unit price?

29 cents

3 cents

34 cents

58 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 2-pack of plastic flower pots costs $1.52. What is the unit price?

5 cents

76 cents

29 cents

20 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 4-yard roll of blue ribbon costs $5.96. What is the unit price?

$1.49

$2.29

$0.67

$.0.12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Addams family uses up a half gallon

jug of milk every 3 days. At what rate do they drink milk?

1/6 gallons per day

1/3 gallons per day

1/12 gallons per day

1/4 gallons per day

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To make banana bread, Braylen uses 3/4

of a cup of brown sugar for every 2 cups of flour. How much brown sugar should Colin use to make a small batch with only 1 cup of flour?

1/3 cups of brown sugar

3/8 cups of brown sugar

1/8 cups of brown sugar

1/2 cups of brown sugar

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are the ratios 2:1 and 10:9 equivalent?

yes

no

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are the ratios 12:15 and 4:5 equivalent?

yes

no

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?