Solving Proportional Relationships

Solving Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.6, 6.RP.A.3, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 12+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A car travels 120 miles in 3 hours (with a constant speed). How many miles will the car travel in 8 hours? Use the following equation: y = 40x

40 miles

320 miles

80 miles

400 miles

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The cost of 50 apples is $25.00.  How much would 75 apples cost?

$12.50
$50.00
$37.50
$75.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

It takes Mike 18 minutes to finish reading 4 pages of a book. If Mike reads each page at the same pace, how long does it take for him to finish reading 30 pages? (y=4.5x)

125 minutes

162 minutes

72 minutes

135 minutes

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Nathan packs 39 boxes in 3 hours for UPS.  If Nathan packs the same number of boxes every hour, how many boxes can he pack in his 8-hour shift?

104 boxes
117 boxes
13 boxes
78 boxes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The weight of 13 candy bars is 26 ounces.  If each candy bar weighs the same amount, what is the weight of 35 candy bars?

78 ounces
52 ounce
70 ounces
2 ounce

Tags

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A machine can produce 21 yards of fabric in 7 minutes. How much fabric can the machine produce in 1 hour?

(Remember: 1 hour = 60 minutes)

180 yards

210 yards

3 yards

105 yards

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If 24 loaves of bread cost $48.00, how much would 10 loaves of bread cost? (y = 2x)

$12.00

$24.00

$2.00

$20.00

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?