Ratio Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Wayground Content
Used 7+ times
FREE Resource
Student preview

21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Simplify the following ratio
8 : 12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tommy has a bag of LEGOS. There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS. What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Kelly has 10 apps on her iPad. 5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games. What is the ratio of school apps to game apps?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve for B in the table.
Tags
CCSS.5.OA.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Pencils are $4.00 for 10 pencils. If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate? What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade