Ratio Review

Ratio Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 5.OA.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 7+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the following ratio
8 :  12

1 : 3
2 : 3
3 : 4
4 : 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Tommy has a bag of LEGOS.  There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS.  What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?

1/2
6/3
2/1
3/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Kelly has 10 apps on her iPad. 5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games. What is the ratio of school apps to game apps?

5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve for B in the table.

B= 40
B= 10
B= 9
B= 45

Tags

CCSS.5.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Pencils are $4.00  for 10 pencils.  If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate?   What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.

$0.40 per pencil; $2.00 for five pencils
$3.24 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.00 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.44 pencil; $5.88 for five pencils

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?