2 Step Equations Word Problems

2 Step Equations Word Problems

6th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CCSS.Math.Content.8.F.A.1

CCSS.Math.Content.8.F.A.1

Corresponding Angles, Alternate Angles, Vertical Opposite Angles

Corresponding Angles, Alternate Angles, Vertical Opposite Angles

CCSS.Math.Content.8.EE.C.7

CCSS.Math.Content.8.EE.C.7

TEKS.MATH.3.4F

TEKS.MATH.3.4F

CCSS.Math.Content.3.NBT.A.2

CCSS.Math.Content.3.NBT.A.2

Geometry Review

Geometry Review

Solving and graphing one step inequalities-addition/subtraction

Solving and graphing one step inequalities-addition/subtraction

Parts of speech

Parts of speech

2 Step Equations Word Problems

2 Step Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
HSA.CED.A.3, 6.EE.B.6, 7.EE.B.4A

+7

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 21+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

10x - 7 = 24

7x - 10 = 24

7x + 10 = 24

10x + 7 = 24

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?

5+x=25
5+4x=25
5x=25
23-5=4x

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There were 331 students that went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in a van. How many students were on each bus?

6 + 7x = 331

331 - 6x = 7

6x + 7 = 331

6x + 7y =331

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mallory bought pizza and soda for a party. If she spent $12.57 on the sodas and $10.95 for each pizza, how many pizzas did she buy if her total is $89.22?

10.95x + 12.57 = 89.22

12.57x + 10.95 = 89.22

89.22x -10.95 = 12.57

12.57 + 10.95 = 89.22

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tom bought a soft drink for $4.00 and 7 candy bars. He spent a total of $18.00. How much did each candy bar cost?

4x + 7 = 18

7x + 4 = 18

18x + 4 = 7

4x + 18 = 7

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jen wants to buy a new car for $18,500. She pays $2,500 at signing and wants to pay $250 per month. How many months until it is paid off?

18,500 + 2,500 = 250x

2,500 - 250x = 18,500

250x + 2,500 = 18,500

2,500 (250)x = 18,500

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Oceanside Bike Rental Shop charges a $14 fixed fee plus $7 an hour for renting a bike. Mary paid $70 to rent a bike. How many hours did she pay to have the bike checked out ?

70 - 14x = 7

14x + 7 = 70

7x + 14 = 70

14x - 7 = 70

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?