
2 Step Equations Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Wayground Content
Used 21+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
10x - 7 = 24
7x - 10 = 24
7x + 10 = 24
10x + 7 = 24
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There were 331 students that went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in a van. How many students were on each bus?
6 + 7x = 331
331 - 6x = 7
6x + 7 = 331
6x + 7y =331
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mallory bought pizza and soda for a party. If she spent $12.57 on the sodas and $10.95 for each pizza, how many pizzas did she buy if her total is $89.22?
10.95x + 12.57 = 89.22
12.57x + 10.95 = 89.22
89.22x -10.95 = 12.57
12.57 + 10.95 = 89.22
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tom bought a soft drink for $4.00 and 7 candy bars. He spent a total of $18.00. How much did each candy bar cost?
4x + 7 = 18
7x + 4 = 18
18x + 4 = 7
4x + 18 = 7
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jen wants to buy a new car for $18,500. She pays $2,500 at signing and wants to pay $250 per month. How many months until it is paid off?
18,500 + 2,500 = 250x
2,500 - 250x = 18,500
250x + 2,500 = 18,500
2,500 (250)x = 18,500
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Oceanside Bike Rental Shop charges a $14 fixed fee plus $7 an hour for renting a bike. Mary paid $70 to rent a bike. How many hours did she pay to have the bike checked out ?
70 - 14x = 7
14x + 7 = 70
7x + 14 = 70
14x - 7 = 70
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
CCSS.Math.Content.8.F.A.1
Quiz
•
0 questions
Corresponding Angles, Alternate Angles, Vertical Opposite Angles
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.8.EE.C.7
Quiz
•
0 questions
TEKS.MATH.3.4F
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.3.NBT.A.2
Quiz
•
0 questions
Geometry Review
Quiz
•
0 questions
Solving and graphing one step inequalities-addition/subtraction
Quiz
•
0 questions
Parts of speech
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
