Multiplication with Decimals

Multiplication with Decimals

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication 6's and 7's

Multiplication 6's and 7's

Math Whole Number Multi Step Word Problems

Math Whole Number Multi Step Word Problems

grade 8 illustrative math unit 4 Mid-study guide

grade 8 illustrative math unit 4 Mid-study guide

Human Environmental Impact

Human Environmental Impact

Addition 3 Digit Numbers Without No Regrouping

Addition 3 Digit Numbers Without No Regrouping

TEKS.MATH.9-12.III.A.3

TEKS.MATH.9-12.III.A.3

Multiplication 10's

Multiplication 10's

Algebra 1 Regents Review

Algebra 1 Regents Review

Multiplication with Decimals

Multiplication with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 4.MD.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 22+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

165

16.5

1.65

.165

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria walked 2.7 miles on Monday. She wants to walk 7 times that amount by the end of the week. How far will she have ran by the end of the week?

18.9

1.89

.189

189

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joey gives each customer 1.25 cups of slaw with each purchase of a lunch plate. If there were 25 customers during lunch, how many cups of slaw did Joey give out?

3.125

.3125

3125

31.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At the school store a pencil cost $0.25, an eraser cost $0.10, a notebook cost $1.25, and a binder cost $3.00. If Julia wants to buy 2 erasers and 3 notebooks, how much money will she spend?

3.75

37.95

3.95

3.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At the movies, a drink cost $2.50, popcorn cost $3.75, and candy is $1.00. If Ronnie has $10.00 to spend, can he buy 2 drinks, 1 popcorn, and 2 bags of candy?

no

yes

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jana is taking her family to see a play. Child tickets are $5.50 and adult tickets are $8.25. If she is purchasing 3 child tickets and 2 adult tickets, how much will she spend on tickets?

$16.50

$22.00

$35.75

$33.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?