Ch. 1 Ratios and Rates Review

Ch. 1 Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 27+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the least common multiple of 6 and 8?

12

24

32

48

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

At a summer camp, there are 40 boys out of 70 campers. What is this ratio written as a fraction in simplest form?

37\frac{3}{7}

12\frac{1}{2}

47\frac{4}{7}

710\frac{7}{10}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the animals at a petting zoo. What is the ratio of goats to the total number of animals?

52\frac{5}{2}

96\frac{9}{6}

69\frac{6}{9}

25\frac{2}{5}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate of 9 pages in 3 hours.

1 page3 hours\frac{1\ page}{3\ hours}

3 pages1 hour\frac{3\ pages}{1\ hour}

6 pages1 hour\frac{6\ pages}{1\ hour}

9 pages3 hours\frac{9\ pages}{3\ hours}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate of 20 pounds for $4

5 lbs1 dollar\frac{5\ lbs}{1\ dollar}

4 lbs1 dollar\frac{4\ lbs}{1\ dollar}

1 lb4 dollars\frac{1\ lb}{4\ dollars}

1 lb5 dollars\frac{1\ lb}{5\ dollars}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Nicholas bought 5 pens for $3. At his rate, how much will he spend on 10 pens?

$10

$6

$5

$3

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Rashida bought 3 tickets to a concert for $75. At his rate, how much would 5 tickets cost?

$150

$125

$100

$75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?