Ratios, Rates, Unit Rates, and Better Buy Problems

Ratios, Rates, Unit Rates, and Better Buy Problems

6th - 8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TCAP Practice ELA

TCAP Practice ELA

Sine Cosine Graphing

Sine Cosine Graphing

Comparing Unit Fractions

Comparing Unit Fractions

Expressions, Equations, and Inequalities

Expressions, Equations, and Inequalities

Simple, Compound, Complex

Simple, Compound, Complex

TEKS.ELA.6.2B

TEKS.ELA.6.2B

Solve Equations Distribute and Combine Like Terms

Solve Equations Distribute and Combine Like Terms

Systems of Equations Find Both Numbers

Systems of Equations Find Both Numbers

Ratios, Rates, Unit Rates, and Better Buy Problems

Ratios, Rates, Unit Rates, and Better Buy Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 10+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Molly made $400 in 8 hours. Find the unit rate.

$200 per hour
$100 per hour
$50 per hour
$40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Waldo spent $75 on 5 chicken dinners for his family. What was the unit rate for each dinner?

$15 per dinner
$9 per dinner
$12 per dinner
$8 per dinner

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better buy? 16 oz bag of chips for $4.88 or an 18 oz bag of chips for $5.24

16 oz bag
18 oz bag

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25

1 to 5
2 to 5
3 to 5
4 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.

people
units/measurements
fractions
denominators

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?