Graphing Ratio Tables

Graphing Ratio Tables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 8.EE.B.5, 5.OA.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 133+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

the independent variable is distance
the independent variable is d=25 t
the dependent variable is time
the dependent variable is distance

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The dependent variable is total cost
The dependent variable is weight
The independent variable is total cost
The independent variable is cost of a package

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which rate represents the graph shown?

2 boys for every 1 girl
0.5 boys for every 1 girl
6 boys for every 1 girl
3 boys for every 1 girl

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In order to earn extra money on the weekends, Josie's string quartet performs at wedding receptions. The longer the reception, the more money they earn.
r = the length of the reception
m = the amount of money Josie's quartet earns

Which of the variables is independent?

r
m

Tags

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?