Multiplying and Dividing Rational Numbers

Multiplying and Dividing Rational Numbers

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Tim's favorite peaches are $2.50 per pound. She bought 3 pounds. How much did she spend?

Back

$7.50

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

George has 1/3 pan of brownies. He eats 1/4 of them. What fraction did George eat?

Back

1/12

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

When multiplying fractions you do what?

Back

Multiply top times top and bottom times bottom

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

It is 12 kilometers from Noah's house to the ice skating rink. About how many miles is it from Noah's house to the ice skating rink?

Back

7.44 miles

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the reciprocal of 5?

Back

1/5

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Valerie bought a 9 ft piece of ribbon from which she wants to cut into 2/3 ft pieces. How many 2/3 ft pieces can Valerie cut?

Back

13

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Cost of 5 pounds of strawberries if 1 pound costs $4.26?

Back

$21.30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?