Finding unit rates (hotdogs)

Finding unit rates (hotdogs)

6th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TEKS.MATH.6.3E

TEKS.MATH.6.3E

Graphing Inequalities (adding and subtracting)

Graphing Inequalities (adding and subtracting)

CCSS.Math.Content.HSA.SSE.A.1

CCSS.Math.Content.HSA.SSE.A.1

3rd Grade Place Value

3rd Grade Place Value

add, subtract, and multiply polynomials

add, subtract, and multiply polynomials

TEKS.MATH.6.4C

TEKS.MATH.6.4C

Nutrients

Nutrients

TEKS.MATH.9-12.VII.B

TEKS.MATH.9-12.VII.B

Finding unit rates (hotdogs)

Finding unit rates (hotdogs)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 5 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?

$2 per 1 hotdog

$5 per 1 hotdog

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 4 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?

$2 per 1 hotdog

$5 per 1 hotdog

$2.50 per 1 hotdog

$4 per hotdog

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 2 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?

$2 per 1 hotdog

$5 per 1 hotdog

$2.50 per 1 hotdog

$4 per hotdog

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 8 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?

$1.50 per 1 hotdog

$1.25 per 1 hotdog

$2.50 per 1 hotdog

$4 per hotdog

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 10 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?

$1.50 per 1 hotdog

$1.10 per 1 hotdog

$1.01 per 1 hotdog

$1 per hotdog

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 20 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?

$0.50 per 1 hotdog

$1.00 per 1 hotdog

$2 per 1 hotdog

$0.75 per hotdog

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MATCH QUESTION

30 sec • 4 pts

Match the following unit rates with their corresponding gas usage and distance traveled.

200 miles with 10 gallons

30 miles per gallon

300 miles with 10 gallons

35 miles per gallon

350 miles with 10 gallons

25 miles per gallon

200 miles with 8 gallons

20 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.2