
Finding unit rates (hotdogs)
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Wayground Content
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 5 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?
$2 per 1 hotdog
$5 per 1 hotdog
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 4 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?
$2 per 1 hotdog
$5 per 1 hotdog
$2.50 per 1 hotdog
$4 per hotdog
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 2 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?
$2 per 1 hotdog
$5 per 1 hotdog
$2.50 per 1 hotdog
$4 per hotdog
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 8 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?
$1.50 per 1 hotdog
$1.25 per 1 hotdog
$2.50 per 1 hotdog
$4 per hotdog
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 10 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?
$1.50 per 1 hotdog
$1.10 per 1 hotdog
$1.01 per 1 hotdog
$1 per hotdog
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If there are 20 hotdogs sold for $10, what is the unit rate?
$0.50 per 1 hotdog
$1.00 per 1 hotdog
$2 per 1 hotdog
$0.75 per hotdog
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MATCH QUESTION
30 sec • 4 pts
Match the following unit rates with their corresponding gas usage and distance traveled.
200 miles with 10 gallons
30 miles per gallon
300 miles with 10 gallons
35 miles per gallon
350 miles with 10 gallons
25 miles per gallon
200 miles with 8 gallons
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
0 questions
TEKS.MATH.6.3E
Quiz
•
0 questions
Graphing Inequalities (adding and subtracting)
Quiz
•
0 questions
CCSS.Math.Content.HSA.SSE.A.1
Quiz
•
0 questions
3rd Grade Place Value
Quiz
•
0 questions
add, subtract, and multiply polynomials
Quiz
•
0 questions
TEKS.MATH.6.4C
Quiz
•
0 questions
Nutrients
Quiz
•
0 questions
TEKS.MATH.9-12.VII.B
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
