Rebecca works as a dog walker and a tutor. She earns $20 per hour as a dog walker and $25 per hour as a tutor. Last week, Rebecca worked both jobs for a total of 30 hours and earned a total of $690. How long did Rebecca work as a dog walker, and how long did she work as a tutor?

Math Word Problems

Quiz
•
others
•
9th Grade
•
Hard
Hope McGhee
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Rebecca worked 15 hours as a dog walker and 15 hours as a tutor.
Rebecca worked 18 hours as a dog walker and 12 hours as a tutor.
Rebecca worked 12 hours as a dog walker and 18 hours as a tutor.
Rebecca worked 10 hours as a dog walker and 20 hours as a tutor.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tickets to a play were $4.00 for children and $7.00 for adults. Shyan spent $36 on 9 tickets. How many adult tickets and children tickets did she buy?
3 adult tickets and 6 children tickets
4 adult tickets and 5 children tickets
5 adult tickets and 4 children tickets
6 adult tickets and 3 children tickets
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Malik’s work is 35 km away from his home. To get to work, he walked from home to the bus stop at a speed of 5 km/h. He then rode the bus which traveled 60 km/h until he got to work. Malik’s entire trip took 1.5 hours. How many kilometers (km) did Malik walk, and how many km did he ride the bus?
Malik walked 5 km and rode the bus for 30 km.
Malik walked 7.5 km and rode the bus for 27.5 km.
Malik walked 10 km and rode the bus for 25 km.
Malik walked 2.5 km and rode the bus for 32.5 km.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Owen has a piggy bank with only nickels and quarters. He has 16 coins in his piggy bank for a total of $2.00. How many nickels and quarters are in Owen’s piggy bank?
12 nickels and 4 quarters
10 nickels and 6 quarters
8 nickels and 8 quarters
6 nickels and 10 quarters
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a donut shop, 2 donuts and 1 cup of coffee cost $3.50. 6 donuts and 2 cups of coffee cost $9. What is the price for 1 donut and 1 cup of coffee?
$2.00
$2.50
$3.00
$3.50
Similar Resources on Wayground
10 questions
R&J Act I 1B vocabulary quiz

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Renaissance & Reformation Quiz Review

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Carbohydrate Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
3k Lesson 12: Comprehension

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
4. Moon opener

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
FSQ 11 Review

Quiz
•
5th Grade - University
5 questions
Math and Logic Quiz

Quiz
•
9th Grade
10 questions
CCAH1q Why We Study Art: Crash Course Art History #1

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade