Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent ratios

Equivalent ratios

Friday 10/16 Equivalent Ratios Quiz

Friday 10/16 Equivalent Ratios Quiz

Ratios

Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 8.EE.B.5, HSF-LE.A.1B

+9

Standards-aligned

Created by

DANIELA DIDOMIZIO

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of the hot dogs to cheeseburgers?

1:2

2:4

4:2

2:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4
5:11
2:5
6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of the number of days it rained last week to the number of days it did NOT rain?

4:3

3:4

3:7

4:7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A snack mixture contains 5 walnuts, 4 hazelnuts, and 10 peanuts. What is the ratio of the number of walnuts, hazelnuts, and peanuts to the number of peanuts?

9 to 10

10 to 9

10 to 19

19 to 10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the price of packages of markers at a store. Each package sells for the same price.


What would be the price of 11 packages of markers?

$50

$51

$55

$59

Tags

CCSS.5.OA.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Celia earned $5.00. She saved $1.00 and spent the rest. What is the ratio of the amount saved to the amount spent?

1:4

1:5

4:5

5:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost of buying paint in 1-gallon buckets.


Based on the graph, which dollar amount represents the cost to buy five 1-gallon buckets of paint?

$120

$125

$130

$135

Tags

CCSS.8.EE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?