Review #3
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Sonya Dunaway
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Zoey and Levi collect marbles. Zoey has 50 marbles. Levi has three times as many marbles as Zoey. What equation can be used to find m, the total number of marbles that Zoey and Levi have together?
m = 150 + 150
m = 50 + 50
m = 50 + 3
m = 50 + 150
Tags
CCSS.4.OA.A.1
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The table below shows the number of tickets sold for three different concerts in Houston, Texas. What is the total number of tickets sold for all three concerts? Enter the correct answer in the box.
Tags
CCSS.4.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Avery has $20 to spend on lunch. She buys two tacos for $1.25 each and a large soda for $1.75.
Avery has $20 to spend on lunch. She buys two tacos for $1.25 each and a large soda for $1.75.
How much change should Avery get back from her $20 bill?
15.75
17.00
16.25
24.25
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A family is going to drive to several areas in the surrounding Houston area.
A family is going to drive to several areas in the surrounding Houston area.
Houston to Galveston: 82.08 km
Houston to Sugar Land: 27.6 km
Houston to Baytown: 26.3 km
What is the total distance they traveled from Houston to Galveston and from Houston to Sugar Land?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Austin runs miles to train for football every day.
How many more miles did he run on Monday than Thursday?
0.55 miles
4.05 miles
1.22 miles
0.65 miles
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brayden bought two tennis rackets for $35.95 each and a package of tennis balls for $12.75. What was the total cost of the items he bought?
Brayden bought two tennis rackets for $35.95 each and a package of tennis balls for $12.75. What was the total cost of the items he bought?
$84.65
$83.65
$71.90
$48.70
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 25 fourth grade students in Stampede. Each student paid $12 for the uniform shirt. How much money did they spend in all?
$2,512
$37
$120
$300
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
D5 1.10 Operasi bahagi nombor bulat, perpuluhan dan wang
Quiz
•
5th Grade
16 questions
Understanding Rate of Change
Quiz
•
6th Grade
15 questions
2023 HY quick review
Quiz
•
10th Grade
10 questions
PROBABILITY
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Adding Fractions- Story Problems
Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Proportions and Conversions worded problems
Quiz
•
8th Grade
15 questions
TBA 3 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
GoMath 5th grade Skills Inventory 5
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Phases Of The Moon
Interactive video
•
4th Grade
14 questions
Partial Quotients Practice
Quiz
•
3rd - 5th Grade
30 questions
Division Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
16 questions
Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
