Unit Rate Practice
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anne Norris
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
100
1
10
1000
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A skydiver falls 144 feet in 3 seconds. How far does the skydiver fall per second?
43
12
48
144
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A pump moves 42 gallons in 7 minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Bootcamp Review #3 - RP.1-3
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Real Life Graphs
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Decimals & Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit 8 Test Corrections
Quiz
•
9th Grade
15 questions
La divisibilità
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Distance vs. Time and Speed Vs. Time Graphs
Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
