Unit 2 Ratio Practice Test

Unit 2 Ratio Practice Test

6th - 8th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Review

Ratios Review

6th - 7th Grade

30 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

5th - 7th Grade

36 Qs

Labbe-Ruppe 1/31 Ratios and Proportions

Labbe-Ruppe 1/31 Ratios and Proportions

6th - 10th Grade

32 Qs

HM 67 TEST FOUR

HM 67 TEST FOUR

6th - 8th Grade

30 Qs

6th Grade Ratio Unit Review

6th Grade Ratio Unit Review

6th - 7th Grade

31 Qs

6th Grade Math Semester 1 Review

6th Grade Math Semester 1 Review

6th Grade

35 Qs

Unit 3 Proportional Relationships

Unit 3 Proportional Relationships

7th Grade

35 Qs

Unit 3a Test Review

Unit 3a Test Review

7th Grade

33 Qs

Unit 2 Ratio Practice Test

Unit 2 Ratio Practice Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.EE.B.5, 3.OA.A.1

+9

Standards-aligned

Created by

Morina HeritageMS

Used 5+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of alligators to panthers at the zoo?

4:2

2:4

17 : 2

26 : 17

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tommy travels 60 feet in 4 seconds. Lin travels 66 feet in 6 seconds. They both travel at a constant speed. Who is traveling faster?

Tommy

Lin

They are both traveling at the same speed.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table shows the numbers of different colored balloons tied together. Which statement is NOT true?

The ratio of red balloons to blue balloons is 8:7.

The ratio of red balloons to yellow balloons is 7:5.

The ratio of yellow balloons to blue balloons is 5:8.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour and 1 cup of milk. What is the ratio of milk to total ingredients in this recipe?

1:3

1:2

3:2

2:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Sarah is buying flour for her bake shop. If she pays $12 for 4 pounds of flour, what is the cost per pound?

$3

$2.50

$0.33

$32

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Lin bought 6 pounds of beans for $24. How much did John pay for 2 pounds of beans?

$8

$4

$12

$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the missing value in the table below?

6

12

7

10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?