Unit 2 Ratio Practice Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
+9
Standards-aligned
Morina HeritageMS
Used 5+ times
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the ratio of alligators to panthers at the zoo?
4:2
2:4
17 : 2
26 : 17
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tommy travels 60 feet in 4 seconds. Lin travels 66 feet in 6 seconds. They both travel at a constant speed. Who is traveling faster?
Tommy
Lin
They are both traveling at the same speed.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table shows the numbers of different colored balloons tied together. Which statement is NOT true?
The ratio of red balloons to blue balloons is 8:7.
The ratio of red balloons to yellow balloons is 7:5.
The ratio of yellow balloons to blue balloons is 5:8.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour and 1 cup of milk. What is the ratio of milk to total ingredients in this recipe?
1:3
1:2
3:2
2:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah is buying flour for her bake shop. If she pays $12 for 4 pounds of flour, what is the cost per pound?
$3
$2.50
$0.33
$32
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lin bought 6 pounds of beans for $24. How much did John pay for 2 pounds of beans?
$8
$4
$12
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the missing value in the table below?
6
12
7
10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
30 questions
CASE 1 REVIEW #1

Quiz
•
6th Grade
40 questions
GRADED 11/7 4th/7th Period

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Topic 5: Understand and Use Ratio and Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
30 questions
Ratio Proportion Set Up

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy Review

Quiz
•
7th Grade
30 questions
Ratio Review Quizizz

Quiz
•
6th Grade
34 questions
6th Grade Supporting TEKS for STAAR

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
"LAST STOP ON MARKET STREET" Vocabulary Quiz

Quiz
•
3rd Grade
19 questions
Fractions to Decimals and Decimals to Fractions

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Logic and Venn Diagrams

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Compare and Order Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Simplifying Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication facts 1-12

Quiz
•
2nd - 3rd Grade