Dividing Decimals Word Problems

Dividing Decimals Word Problems

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals using Partial Quotient

Dividing Decimals using Partial Quotient

5th Grade

15 Qs

Math TEK 5.3G

Math TEK 5.3G

5th Grade

16 Qs

Divide by Decimals

Divide by Decimals

4th - 7th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals Word Problems

Dividing Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Percentage Discounts

Percentage Discounts

5th - 6th Grade

10 Qs

Dividing Decimals - Word Problems

Dividing Decimals - Word Problems

5th Grade

12 Qs

Estimating Percentages - Visual Representations

Estimating Percentages - Visual Representations

4th - 6th Grade

12 Qs

Dividing Decimals Word Problems

Dividing Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Easy

Created by

Tyler Rodgers

Used 10+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?
7.95
6.95
9.93
8.73

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 
0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chips and Queso costs $7.98 at On the Border. If Jill and her two friends want to split the cost evenly, how much is each person’s share?

$3.99

$2.56

$2.66

$3.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Merryn worked for 3 days and made $87.30. If Merryn made the same amount each day, how much money did she make on the third day?

$29.10

$87.30

$84.30

$28.10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Mrs. Baldree, Mrs. Harper, Ms. Pike and Mrs. Peacock went to lunch this weekend. The lunch total was $81.20. How much does each person owe if they split it evenly?
$2.30
$23.00
$21.30
$20.30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It takes Maxine 0.3 hours to make a potholder.  How many potholders can she make in 4.5 hours?
15
12
4.8
7.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?