Ratio, Rates & Unit Rates Review

Ratio, Rates & Unit Rates Review

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios Rates and Percents

Ratios Rates and Percents

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 1st

Ratios and Rates 1st

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Review: Ratio/Rates/Unit Rates

Review: Ratio/Rates/Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th - 7th Grade

25 Qs

Ratio, Rates & Unit Rates Review

Ratio, Rates & Unit Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Used 1+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a unit rate?

a comparison of two different quantities

a rate with a denominator of 1

a fraction with some numbers

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

what is a ratio?

a comparison of two quantities

a number that shows how many times one number repeats

a number that shows one is greater than the other

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

what is a rate?

a comparison of two quantities that have different units of measure

two numbers

a certain set of numbers

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

If you can read 4 pages in 20 minutes, how many pages can you read in 1 minute?

0.2 pages/1 minute

5 pages/1 minute

80 pages / 1 minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

A recipe calls for 2 cups of flour for 8 cookies. How many cups of flour are needed for 1 cookie?

.44444 cups

.25 cups

4 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the car's average speed?

5 miles / 1 hour

150 miles / 1 hour

50 miles / 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Media Image

If a store sells 6 apples for $3, how much does 1 apple cost?

$5

$3

.50 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?