Ratio, Rates & Unit Rates Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Used 1+ times
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a unit rate?
a comparison of two different quantities
a rate with a denominator of 1
a fraction with some numbers
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
what is a ratio?
a comparison of two quantities
a number that shows how many times one number repeats
a number that shows one is greater than the other
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
what is a rate?
a comparison of two quantities that have different units of measure
two numbers
a certain set of numbers
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If you can read 4 pages in 20 minutes, how many pages can you read in 1 minute?
0.2 pages/1 minute
5 pages/1 minute
80 pages / 1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour for 8 cookies. How many cups of flour are needed for 1 cookie?
.44444 cups
.25 cups
4 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the car's average speed?
5 miles / 1 hour
150 miles / 1 hour
50 miles / 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If a store sells 6 apples for $3, how much does 1 apple cost?
$5
$3
.50 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Math Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Review: Ratio/Rates/Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates and Percents

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratio Percents Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade